קורס סוכני נסיעות ומפעילי תיירות

מה נדרש ללימודי סוכני נסיעות ותיירות?
אפשרויות קידום והרחבה מקצועית
יתרונות ללימודי סוכני נסיעות ותיירות

265

רבים מספידים כיום את עבודת סוכן הנסיעות כאחד המקצועות שנידונו להיכחד עם העולם האנלוגי הישן. כעת רובנו יודעים כבר למצוא דילים לבד באינטרנט, כאשר טיסות ומלונות מרוכזים עבורנו באתרים נוחים ויעילים, שמאפשרים לנו עם קצת מיומנות וטרחה לתכנן חופשה בעצמנו ולחסוך דמי תיווך.

יש הגיון מתבקש בהנחה על דעיכת הצורך בסוכן; אכן בימינו אנחנו ממעטים לקיים איתו דיאלוג ישיר. פעם היה זה תמיד השלב הראשון בדרך לכל טיסה או חופשה, אך כיום שירות זה ניתן בעיקר לקהל מבוגר, למי שחוששים לטעות בניהול ללא סיוע של הזמנות יקרות (ולא פעם באנגלית), או נדרשים לתכנון מורכב של מסע. על פי ניתוח פשוט זה, סוכן הנסיעות באמת עוסק במקצוע שהולך ודועך.

אלא שבהשערת יסוד זו עומדות שתי טעויות בסיסיות; הראשונה לא לוקחת בחשבון כי מספר הטיסות של הישראלי הממוצע עולה באופן רציף, כך שבמספרים מוחלטים לא פוחת דרמטית מספר אלו המטופלות ישירות בידי סוכן. השגיאה השניה היא ההנחה לפיה אנחנו אלה שמבצעים את ההזמנות שלנו בעצמנו. האמת היא שמאחורי כל אתר תיירות אינטרנטי עומד מנגנון אנושי שתפקידו לטפל, לאשר, לארגן ולתאם את אותן רכישות וירטואליות כביכול. השירותים אינם באמת אוטומטיים, וגם את ההזמנות הנערכות בהם יש לבצע דרך אותן מערכות המשמשות את משרד הנסיעות המסורתי.

אם כן, גם מי שחושב אחרת, עדיין נעזר מבלי ידיעתו בשירותיהם של אותם אנשי מקצוע מיומנים. ההבדל היחיד הוא שחלק מהם נסוג אל מאחורי הקלעים, ומעניק תמיכה אינטרנטית וטלפונית במקום שירות פרונטלי כבעבר. הסוכן הקלאסי שיושב במשרד ואליו ניגשים לתכנן בצוותא מסלול, הוא אכן עולם הולך ונעלם. הצמיחה המהירה של הענף מחפה על כך בדרישה לכוח אדם בתפעול שוטף ומיומן של שירותי תיירות מקוונים.

מה נדרש ללימודי סוכני נסיעות ותיירות

למען האמת, כישוריו של סוכן נסיעות מוצלח אינם נרכשים בקורס עצמו, אלא במהלך צבירת נסיון בעת מילוי תפקידו. רובו המכריע של הענף פועל במסגרת התאחדות סוכני הנסיעות בארץ, אשר משמשת שותפה פעילה להכשרת כוח אדם מקצועי לצרכיה. ההכרה המקצועית בתעודת סוכני נסיעות ותיירות מטעם ההתאחדות ובכפוף לבחינותיה, משמשת פעמים רבות כדרישת סף לקבלה לעבודה.

ראוי לדעת כי אין כיום חובה ברישוי עיסוק במקצוע; בחינות ההסמכה והתעודות המתלוות להן אינן מחייבות, ומשרתות הלכה למעשה את ההתאחדות, חבריה וצרכיה. על מי שמבקש לבנות את עתידו המקצועי בתחום לשקול האם לבחור מסלול לימודי מקיף ויקר יותר, כזה שיקל עליו להשתלב מקצועית במסגרת סוכנות המשתייכות להתאחדות, או להסתפק במסלול קצר ומעשי יותר, שיאפשר תפקוד כסוכן עצמאי.

הקורס לכשעצמו אינו קשה או מאתגר במיוחד, ותנאי הקבלה הם לרוב תעודת בגרות ואנגלית ברמה גבוהה יחסית. דרישות המקצוע הנוספות הן מיומנות ביישומי מחשב, תקשורת בין אישית מוצלחת וגישה שירותית.

מהלך המסלול כולל מגוון לימודי רקע, מבנה הענף, גיאוגרפיה תיירותית, אמנות, ארכיטקטורה וקריאת מפות, תחבורה יבשתית וימית, כמו גם יסודות משפטיים ורגולטוריים. בהמשך נדונים לגופם שירותי התיירות השונים לרבות טיסות סדירות, שכר ולואו קוסט, מלונאות, שירותי קרקע, השכרת רכב וקרוואנים, חבילות, נופשונים, הפלגות נופש, נסיעות סקי, עסקים, טיולים מאורגנים ועבור משפחות. בניית מסלולים לתייר מצריכה ידע ומחקר מקדים על היעדים המבוקשים. בקורס נערכת היכרות עם יעדים מובילים בארץ ובעולם ותכנון מסלולים בהתאם לאבחון צרכי הלקוחות ואופיים, קבוצות ובודדים.

בצד הטכני, נערכת היכרות מעמיקה עם הלוגיסטיקה שמסביב; ייעוץ לנוסע, דרכונים ואשרות, ויזות, ביטוח, ביורוקרטיה ומסמכים. לשם כך נלמד ומתורגל השימוש בתוכנות המקוונות והמקצועיות לשירות הענף, הזמנת כרטיסים וניהול המשרד עצמו, בין אלו ניתן למנות למשל את "אמדאוס", "סייבר" ו"גלבוע". מעבר לכישורים הטכניים, נלמדים בקורס גם היבטים עסקיים כמו ניהול מו"מ, תמחור, שיווק דיגיטלי, שירות ומכירות, ואנגלית עסקית ותיירותית. לכל אלו מצטרפים מספר סיורי שטח במלונות, משרד נסיעות, שדה התעופה ועוד.

אפשרויות קידום והרחבה מקצועית

מאחר וניתן כיום להזמין מוצרי תיירות מגוונים באופן עצמאי, ניגשים לקוחות לסוכן כאשר הם נדרשים לשירות וייעוץ מורכבים יותר מעבר לפתרונות הלוגיסטיים. הערך המוסף של הסוכן הוא ייעוץ לגבי אתרים ומלונות, ובניית מסלולים פרטניים בהתאם לדרישות ספציפיות. אמנם לשם כך משלמים עוד קצת, אבל הטרחה וכאבי הראש שנחסכים שווים לא פעם הרבה יותר. מוצרי תיירות הם יקרים מטבעם, ועלול להיות מסוכן ומתסכל לטעות ברכישתם. סוכן הנסיעות לא יכול כמובן להיות בקי בכל יעד מבוקש ולהעיד על רשמים אישיים מכל אחד מהם, לכן עליו להכיר יעדים רבים וירטואלית, ומתוך רשמים של לקוחות אחרים שביקרו בהם.

מי שבוחר לעבוד לא כשכיר, אלא כעצמאי בענף, יוכל למנף את התמצאותו לפעילויות כמו שיווק והפצת מוצרי תיירות פרטניים (שירותי מלון, פעילות, חברה או אתר מסויים, קו שייט תענוגות וכו') דרך כל צינור שיווקי ולהרוויח עמלת מכירה בתור פרילאנסר. ניתן לעבוד עצמאית גם דרך משרד פעיל אך ללא תלות בו, לנהל שיווק עצמאי, לספק לסוכנות לקוחות ולהתחלק ברווחים.

יתרונות ללימודי סוכני נסיעות ותיירות

עם כל הקושי המלווה עיסוק שבמרכזו שירות לקוחות וטיפול בבעיותיהם, מדובר בעיסוק בצד היפה והמהנה של החיים. מכירה תיירותית שיווק של חלומות והנאה, על כן העיסוק בה מהנה ביסודו. איש מקצוע מיומן יודע לעשות טוב ללקוחותיו ולספק להם חוויות חיים נפלאות. משמעות הצלחה בכך היא פידבקים שמרוממים את הלב ולקוחות שמבקשים להמשיך ולעבוד בנאמנות רק איתך. רכישת קליינטורה קבועה מאפשרת גם לעבוד בקלות רבה מהבית, בחיבור למערכת המשרדית וללא תלות לוגיסטית נוספת, בין אם כמשרה חלקית או מלאה.

נסכם בבשורה רעה. המיתוס לפיו סוכנים זוכים לצאת לחופשות לימודיות בחינם איננו באמת נכון. למעשה ההזדמנויות לטוס ולנפוש על חשבון העבודה הן נדירות משמעותית ממה שניתן לקוות. עם זאת יש נחמה לא קטנה; לסוכן יש יתרון עצום בזיהוי הזדמנויות אטרקטיביות, אותן יכול לנצל לטובתו ולבנות חופשות בעלויות האטרקטיביות ביותר.

.